Αξιολόγηση Χρήστη:  / 0

Εκπαίδευση

Σύνδεσμος Εκπαιδευτική τηλεόραση

Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας

Η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του ΥΠ.Ε.Π.Θ. συνεχίζει την ψηφιακή επεξεργασία των εκπαιδευτικών ταινιών της με στόχο την πλήρη ψηφιοποίηση και διάθεση του αρχειακού υλικού στον δικτυακό της τόπο.

Σύνδεσμος e-Bug

Το e-Bug αποτελεί ένα ελεύθερο στη χρήση -δωρεάν- πανευρωπαϊκό υλικό για παιδιά και εκπαιδευτικούς. Αφορά στους μικροοργανισμούς και ειδικότερα στα μικρόβια, κανόνες υγιεινής, αλλά και στην ορθή χρήση αντιβιοτικών και εμβολίων.

Σύνδεσμος Περιβαλλοντική εκπαίδευση

Ιστοσελίδα για την περιβαλλοντική εκπαίδευση

Σύνδεσμος Η πράσινη πρίζα

Η Πράσινη Πρίζα

Ο ιστοχώρος «Η Πράσινη Πρίζα» προσφέρει εκπαιδευτικό υλικό και ιδέες για δημιουργικές ασκήσεις, εργασίες και δραστηριότητες για μικρά παιδιά. Επίσης παρέχεται παιδαγωγικό υλικό για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες

Σύνδεσμος Skoool.gr

Ιστοσελίδα με την υποστήριξη της intel για την εκπαίδευση στις θετικές επιστήμες

Σύνδεσμος Μάθησις

Ιστοσελίδα της Μάθησης

Την «Ιστοσελίδα της Μάθησης» δημιούργησε μια μικρή ομάδα δασκάλων σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με σκοπό να δημιουργήσουν ένα εύχρηστο και λειτουργικό περιβάλλον μάθησης βασισμένο σε ανοικτό λογισμικό (Moodle).

Δικτυακές Πύλες

Σύνδεσμος sch.gr

Ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Σύνδεσμος Υπουργείο Παιδείας

Υπουργείο Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων

Η δικτυακή Πύλη του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων παρέχει ενημέρωση και χρήσιμες πληροφορίες για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Σύνδεσμος Ψηφιακό Σχολείο

Ψηφιακό Σχολείο

Η Πύλη «Ψηφιακό Σχολείο» του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. παρέχει μέσω του διαδικτύου ψηφιακή υποστήριξη στη διδασκαλία των μαθημάτων όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.

Σύνδεσμος Eduportal.gr

Ελληνική Πύλη Παιδείας - eduportal.gr

«Ελληνική Πύλη Παιδείας». Δικτυακή Πύλη Εκπαίδευσης με χρήσιμο υλικό για όλες τις βαθμίδες και νέα της εκπαίδευσης. Εκπαιδευτικό υλικό, σύνδεσμοι, πολυμέσα, παιχνίδια, άρθρα, ανακτήσεις κά.

Σύνδεσμος Διαδικτυακές Σελίδες Παιδείας

e-selides.gr

Διαδικτυακές Σελίδες Παιδείας – e-selides.gr» Ένας διαδικτυακός χώρος για τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές. Περιέχει εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, ασκήσεις on-line, forum, εκπαιδευτικό υλικό κ.ά.

Σύνδεσμος ενωση εκπαιδευτικών

Εδώ θα βρείτε πλούσιο Εκπαιδευτικό Υλικό και επίσης όλα τα Προγράμματα Σπουδών νηπιαγωγείου, δημοτικού, γυμνασίου & Τ.Ε.Ε.
      Να κατεβάσετε εργασίες και άλλο εκπαιδευτικό υλικό! Αλλά και να μας στείλετε το δικό σας υλικό που έχετε στον Υπολογιστή σας "e-Υλικό / Ανακτήσεις - Προσθήκη αρχείου από το PC σας"
      Να αναζητήσετε άλλες ιστοσελίδες με εκπαιδευτικό υλικό! Ταξινομημένες σε κατηγορίες "e-Υλικό / Σύνδεσμοι"
      Να συζητήσετε άμεσα Chat room ή έμμεσα στο "ζωντανό" Φόρουμ της e-Ένωσης!
      Να στείλετε eCards - Ηλεκτρονικές Ευχετήριες Κάρτες μέσα από το e-Ένωση στα αγαπημένα σας πρόσωπα!
      Να διασκεδάσετε παίζοντας online SUDOCU!

Σύνδεσμος school.gr

Δικτυακή πύλη για εκπαιδευτικά θέματα

Διαδικτυακές εγκυκλοπαίδειες

Σύνδεσμος Εγκυκλοπαίδεια livepedia.gr

Ελληνική ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια .

Σύνδεσμος Βικιπαίδεια (wikipedia)

Διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια ελεύθερου περιεχομένου .

Σύνδεσμος Encyclopedia

Διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια .

Σύνδεσμος Ελληνική ιστορία

Online εγκυκλοπαίδεια της ελληνικής ιστορίας απο την προϊστορική εποχή ως τα νεότερα χρόνια .

Σύνδεσμος Σαν σήμερα

Ξαναθυμηθείτε στιγμές του παρελθόντος και γεγονότα που σημάδεψαν την μνήμη των ανθρώπων .

Σύνδεσμος Αρχεία ΕΡΤ

Δικτυακός τόπος που φιλοξενεί το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ .

Σύνδεσμος Εγκυκλοπαίδεια Αστρονομίας

Ελληνική ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια αστρονομίας .

Περιβάλλον

Σύνδεσμος Greenpeace

GREENPEACE (ελληνική έκδοση)

Η επίσημη ιστοσελίδα της διεθνούς οργάνωσης με πληροφορίες για τη δράση της στην Ελλάδα και τις εκστρατείες της απέναντι στα τοξικά, τα μεταλλαγμένα και την παράνομη θήρευση σπάνιων ειδών.

Σύνδεσμος WWF Ελλάς

"Οικοσκόπιο

Το οικοσκόπιο του WWF Ελλάς είναι μια συγκεντρωτική απεικόνιση πληροφοριών για το ελληνικό περιβάλλον. Στόχος του είναι να προσφέρει σε κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη ή φορέα άμεση, έγκυρη και κατανοητή πληροφορία για το περιβάλλον της χώρας μας.

Σύνδεσμος alfavita

Ενημερωτική ιστοσελίδα για θέματα εκπαίδευσης