Οδηγίες για τη διαχείριση περίπτωσης θετικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου

Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα του self test είναι θετικό, πρέπει να ακολουθήσει διενέργεια εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου (rapid ή μοριακού). Αν το αποτέλεσμα είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν είναι αρνητικό, τότε το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον είκοσι τεσσάρων (24) ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού, χωρίς λήψη αντιπυρετικών, και τη βελτίωση των συμπτωμάτων του. Για την επιστροφή στο σχολείο δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΘΕΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Ο γονέας/κηδεμόνας ενημερώνει άμεσα το Σχολείο με τους παρακάτω τρόπους:

• καλώντας στα τηλέφωνα του σχολείου
  • στέλνοντας email
  • ενημερώνοντας τον/την δάσκαλο/α της τάξης.

Ο μαθητής/τρια πρέπει να παραμείνει σε απομόνωση για τουλάχιστον πέντε (5) ημέρες από την ημέρα του θετικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου και πρέπει να απέχει από όλες  τις εξωσχολικές δραστηριότητες (φροντιστήριο, αθλητισμός, ξένες γλώσσες, κ.λπ.).

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Ο/H μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση τουλάχιστον πέντε (5) ημερών απομόνωσης, εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών, υπό τις εξής προϋποθέσεις:

α) Οι μαθητές/τριες που έχουν εμβολιαστεί ή έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου τριμήνου επιστρέφουν στο σχολείο εφόσον την έκτη (6η) μέρα ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) είναι αρνητικός.

β) Οι μη εμβολιασμένοι/ες μαθητές/τριες ή χωρίς ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου τριμήνου επιστρέφουν στο σχολείο εφόσον την έκτη (6η) μέρα ο εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος (rapid test) είναι αρνητικός.

ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΡΟΥΣΜΑ

• ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

α) Οι ανεμβολίαστοι μαθητές/τριες είναι στενές επαφές με κρούσμα με το οποίο ζουν κάτω από την ίδια στέγη, ακολουθούν τη διαδικασία της πενθήμερης απομόνωσης από την τελευταία επαφή με το κρούσμα. Την πέμπτη (5η) ημέρα από την τελευταία επαφή με το κρούσμα        υποβάλλονται σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) και εφόσον το αποτέλεσμα αυτού είναι αρνητικό επιστρέφουν στις σχολικές δραστηριότητες την έκτη (6η) ημέρα, υπό την προϋπόθεση πάντοτε ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών.

β) Οι εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες μαθητές/τριες, στην περίπτωση που είναι στενές επαφές επιβεβαιωμένου κρούσματος ατόμου με το οποίο διαβιούν κάτω από την ίδια στέγη, δεν παραμένουν σε απομόνωση και συνεχίζουν κανονικά τις δραστηριότητές τους, υπό την προυπόθεση ότι θα διενεργηθούν τρεις (3) διαγνωστικοί έλεγχοι (self test) σε διάστημα πέντε(5) ημερών, και συγκεκριμένα τις ημέρες 0 έως 1, 3 και 5 μετά την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα.

• ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Α) Όλοι/ες οι μαθητές/τριες του τμήματος θεωρούνται στενές επαφές εφόσον συνυπήρξαν μαζί του/της στη σχολική τάξη κατά το 48ωρο πριν την επιβεβαίωση του κρούσματος με εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο (rapid ή μοριακό).

Β) Οι μαθητές/τριες που ανήκουν σε διαφορετικό τμήμα από μαθητή/τρια που είναι επιβεβαιωμένο κρούσμα COVID-19, ΑΛΛΑ παρακολούθησαν μαζί του μάθημα/μαθήματα στην ίδια αίθουσα (π.χ. Τμήμα Ένταξης, Τάξη Υποδοχής, Τμήμα Ολοημέρου κ.λπ.) κατά το 48ωρο πριν την επιβεβαίωση του κρούσματος με εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο, εφόσον η κοινή παρακολούθηση μαθημάτων διήρκεσε τουλάχιστον 2 (δύο) διδακτικές ώρες, έστω και όχι συνεχόμενα.

Όλοι οι μαθητές του τμήματος και όσοι ακόμα θεωρούνται στενές επαφές πρέπει να κάνουν τρεις επιπλέον διαγνωστικούς ελέγχους, πέρα από τους δύο που ήδη κάνουν μέσα στην εβδομάδα.

Ειδικότερα:

Τις ημέρες 0-1* καθώς και τη μέρα 5 πρέπει να κάνουν rapid test, προσκομίζοντας στη δημόσια δομή βεβαίωση από το Σχολείο ότι είναι στενές επαφές. Διευκρινίζεται ότι αποδεκτά  είναι και τα rapid test που μπορεί να πραγματοποιηθούν σε ιδιωτικά εξεταστικά κέντρα. Τις ημέρες 2, 3 και 4 όλοι οι μαθητές/τριες θα κάνουν self test.

ST :  Self test      RT : Rapid test

* Ως ημέρα 0 υπολογίζεται η ημέρα της τελευταίας επαφής με το επιβεβαιωμένο κρούσμα, ενώ ως ημέρα 1 η αμέσως επόμενη. Δηλαδή, ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος μπορεί να πραγματοποιηθεί μία από αυτές τις δύο ημέρες (το σχολείο θα σας ενημερώνει σχετικά).

Τα αποτελέσματα των παραπάνω ελέγχων (self ή rapid) πρέπει να δηλώνονται στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr/ και να προσκομίζεται το σχετικό έντυπο αρνητικού αποτελέσματος στο Σχολείο.

Od